گردشگری ادبی , شهریار

 
شهریار یک عشق اولی اتشین دارد که خود انرا مجاز دانسته و غالب غزلیات او در ان دوره تجلی میکند .به سلیقه من یکی از زیباترین انها ,غزل  زفاف شاعر است که شب عروسی یار سروده است.
 
 
  قصد ندارم به تعریف سرگذشت شهریار یا انواع صنایع شعری که استاد تسلط کامل داشتند بپردازم. دوست دارم شما را به سفری ترغیب کنم  تا خود به دنبال حقایق زیبای زندگی ادبی و عشقی او بروید و ببینید چه شد ان جوان 19 ساله ای که اولین بار در حوالی سرچشمه تهران پا به اتاق سرهنگ گذاشت تا به دختر دردانه اش درس بدهد و مدتها بدون انکه نام ان دختر را بداند او را در ذهنش پری خطاب می کرد....
برای این منظور شما را به تبریز رهسپار می کنم ,شما حتی میتوانید صدای خود استاد را با دکلمه برخی اشعار خودش در مقبره او تهیه کنید.
 

مقبره شهریار در مقبرةالشعرا (آرامگاه شاعران) که یکی از ارامستانهای تاریخی شهر تبریز است  قرار دارد ( در محلهٔ سرخاب پیرامون تکیهٔ حیدر در تقاطع خیابان‌های ثقةالاسلام و عارف شهر تبریز ‌ )  و در ضلع شرقی بقعه سید حمزه و مقبره قائم مقام و ملا باشی کاملا مشهود است.

قدیمی‌ترین اشاره به این گورستان در کتاب نزهت القلوب تألیف مستوفی در سال ۷۴۰ هجری می‌باشد؛ همچنین در «تاریخ گزیدهٔ مستوفی» تألیف ۷۳۰ هجری نیز به مقبرةالشعرا اشاره شده‌است.
به‌دلیل متروک‌شدن مقبرةالشعرا پس از زمین‌لرزه‌های سال‌های۱۱۹۳و۱۱۹۴ هجری قمری و به‌دلیل مدفون‌ شدن بسیاری از شاعران و عارفان بزرگ در این گورستان، در شهریورماه۱۳۵۰ خورشیدی مسابقه‌ای برای طرح یک بنای یادبود در مقبرةالشعرا توسط روزنامه‌های اطلاعات و کیهان و محله یغما برگزار گردید و پس از چندی پیشنهاد «غلام‌رضا فرزان‌مهر» برگزیده شد و عملیات احداث بنای یادبود آغاز گردید. هم‌اکنون این بنای یادبود نماد مقبرةالشعرا و یکی از نمادهای شهر تبریز محسوب می‌شود.بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال نامی ایران و کشورهای منطقه از ۸۰۰ سال در اینجا به خاک سپرده شده‌اند.

و اما خانه استاد شهریار در تبریز، به عنوان هزارمین اثر فرهنگى-تاریخى آذربایجان شرقى در فهرست آثار ملى ایران به ثبت رسیده است.

موزه استاد محمدحسین شهریار  (10 عکس) 

خانه استاد شهریار واقع در محله مقصودیه تبریز هم اکنون به موزه ادبى استاد شهریار تبدیل شده است.این بنا آخرین منزلگاه استاد در 20 سال آخر عمر وى بوده و محل تراوشات ذهنى این شاعر نامى ایران زمین در دو دهه پایانى عمرش بوده است. مساحت این خانه 238 متر مربع بوده و زیربناى آن در دوطبقه حدود 244 متر مربع است. بیش از 500 مورد از آثار و وسایل شخصى، شامل کتاب، دست نوشته ها، عکس هاى یادگارى و هدایاى داخلى وخارجى ولوازم زندگى استاد در زمان حیات وى در این گنجینه به نمایش گذاشته شده است. گفتنى است در این موزه همچنین قرآن دست نویسى که خود استاد از سال 1346 به خط نسخ شروع به نوشتن آن کرده و یک ثلث آن را به اتمام رسانده است، نگهدارى مى شود.

منزل نخستین استاد در خیابان دانشسرا به دنبال ساخت خیابان جدید تخریب شده و خانه دوم ایشان نیز در خیابان طالقانى تخریب و آپارتمان سازى شده است.


بیست و هفتم شهریور ماه سالروز خاموشی شهریار شعر ایران با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی " روز ملی شعر و ادب " نامیده شده است.

یادتان نرود قبل رفتن به بالین شهریار ترانه امدی جانا به قربانت ولی حالا چرا با صدای  غلامحسین بنان را به پاس این شعر ماندگار شهریار گوش کنید.در گذر زمان وقتی پری که نام واقعی او ثریا بود به عیادت شهریار به بیمارستان امد ,شهریار این شعر زیبا را سرود.

 دلم نمی اید ذکر نکنم ولی حتما با کوفته تبریزی از خودتون در این سفر پذیرایی کنید.مطمئنم اگر استاد شهریارم بود همین کار را میکرد.

(این کوفته در سومین جشن راهنمایان گردشگری ایران که در تبریز برگزار شد سرو شد)

منابع , ویکی پیدیا , مقدمه کتاب کل غزلیات استاد شهریار , خبرگزاری مهر , تحقیقات میدانی مدیر وبلاگ بالون در سفر تبریز , بیو گرافی استاد شهریار به قلم اقای زاهدی دوست استاد , روزنامه همشهری

/ 0 نظر / 184 بازدید