از سیاه چال مدرسه تا اب خنک زیر هشت

وقتی دبستان بودم زمانی که از تایپ کامپیوتری خبری نبود  و دستگاه کپی در بیشتر مدارس یافت نمیشد معلمان سوالات امتحانی را در برگه نازک رنگی به نام استنسیل با خودکاری که کاملا تمام شده بود و فقط میتوانست اثر کلمات را بر روی برگه استنسیل بگذارد مینوشتند و با کلی دردسر با با دستگاهی به صورت دستی برگه های امتحانی را به اصطلاح ان زمان پلی کپی میکردند.القصه این دستگاه در مدرسه ما در اتاقک تاریکی با دری اهنی زنگ زده که فقط اقای ولی پور فراشمان به ان رفت و امد داشت قرار داشت و خانم های معلم بچه های شیطون و درس نخوان  را به اتاقک سیاه  پلی کپی تهدید میکردند که اگر درس نخونید امشب در سیاه چال مدرسه نگهتان میداریم.که هیچ وقت این اتفاق برای کسی نیفتاد ولی من اوقاتی یواشکی از لای در به سیاه چال مدرسه نظری مینداختم تا ببینم احساس کسی که انجا بماند چطور خواهد بود.

در نوجوانی با دیدن فیلم گلهای داوودی انگیزه دیدن زندان در من قوت بیشتری گرفت.تا اینکه در بهمن 83 زندان کمیته مشترک خرابکاری (ساواک) به موزه عبرت ایران تبدیل شد.

تاریخ ساخت بنای آن به زمان فتعلی شاه قاجار بر می‌گردد. این بنا نخستین زندان مدرن ایران است که در دوران رضا شاه در سال ۱۳۱۱توسط مهندسان آلمانی تکمیل گردید و به عنوان نخستین زندان مدرن در ایران شروع به کار کرد. بعدها اولین زندان اختصاصی زنان در این محل تاسیس شد و در زمان پهلوی دوم به کمیته مشترک خرابکاری اختصاص پیدا کرد.

آویزان کردن از سقف، دستبند قپانی، آویزان کردن صلیبی، شوک الکتریکی، آپولو، سوزاندن نقاط حساس بدن با فندک و شعله شمع، قفس هیتردار، صندلی هیتر دار، باتوم برقی، شلاق با کابل برقی از متداولترین شکنجه‌های ماموران شکنجه کمیته بودند.

 

                                  (تعدادی از زندانیان سیاسی )                                      

سعی کنید در دهه فجر به بازدید این موزه زندان بروید در این ایام بازدید کننده بیشتری دارد و مدیران ان , برنامه ها را با نظم خاصی پیش میبرند مثلا ابتدا به صورت گروهی به دیدن فیلمی با روایت بعضی از زندانیان سرشناس دعوت میشوید و بعد با لیدری که خودش از زندانیان و شکنجه شدگان همان جا بوده به بازدید از زندان می پردازید و هر گونه سوالی داشته باشید مستند پاسخ گو خواهد بود.مطمئنم در اخر فشار خونتان کمی افت میکند خودشان از قبل برایتان ابمیوه تدارک دیده اند.(برای ما که اینطور بود)

پیشنهاد میکنم وقتی از سلولهای انفرادی دیدن میکنید برای چند دقیقه به درون یکی از سلولها رفته و در تاریکی مطلق روی زمین دراز بکشید تا احساس زندانی را بیشتر درک کنید.

اما بازدید از این موزه زندان حس مرا کاملا ارضا نکرد و  اگر گاهی حوالی زندان قصر کاری داشتم نیم نگاهی به دیوارهای بلندش می انداختم و میخواستم بدانم درون ان چه خبر است.تا اینکه این ارزو هم محقق شد و شهرداری تهران انرا تبدیل به یک موزه زندان کرد و از بخت خوب ما, خود شهرداری من و دوستانم را با احترام به باغ موزه قصر دعوت کرد.باغ موزه قصر مثل موزه عبرت ایران دارای وبگاه رسمی است و میتوانید کاملا از تاریخچه ان مطلع شوید.ولی من چند نکته جالب و کاربردی برای شما بیان میکنم .

این موزه در دو بخش قدیم و جدید به شما معرفی میشود.بخشی که در زمان رضا شاه به طراحی نیکلا مارکوف روسی (معمار و دوست رضاخان) انجام گرفته و فقط پلان ان و دیوارهای ان بازسازی شده و شهرداری محیطی فرهنگی در ان ایجاد کرده و قسمت جدیدتر که در طول زمان به ان اضافه شده و دست نخورده باقی مانده .

بعضی از اتاقهای زندان افراد معروف سیاسی و یا جنایتکاران به نام, مثل اصغر قاتل را به خود دیده که نام انها در بالای ان اتاق نوشته شده ولی میتوانید از راهنمای زندان اطلاعات بیشتری کسب کنید.اولین زندانی زندان قصر سازنده و پیشنهاد دهنده ان سرتیپ درگاهی بوده که بدستور رضا شاه در این زندان حبس گردیده.

قسمت بند سیاسی از بند عمومی در زمان پهلوی دوم جدا شده و اگر میخواستند زندانی سیاسی را تنبیه کنند به مدت کوتاهی او را به میان زندانیان خلافکار میفرستادند.

واژه اب خنک خوردن در زندان یا زیر هشت را که چندی پیش سریالی به همین نام پخش شد را همگی شنیدیم .این واژه را زندانیان همین زندان وارد زبان فارسی کرده اند .در زمانی که تهران مملو از قناتهای اب بوده یکی از همین قناتها با ابی خنک و گوارا از زیر بخشی از همین زندان که به صورتی هشتی بوده گذر میکرده زندانیان تازه وارد برای انکه حساب کار دستشان بیاید سرشان توسط زندانبان زیر اب بزور برده میشده و دیگر انکه

کسانی نیز توانسته اند از این زندان با روشهای عجیبی فرار کنند .

بازدید از ساعت 8 تا 13  به صورت گروهی بوده و 14 تا 17 انفرادی میباشد.

پیشنهاد میکنم در حیاط زندان حتما یک دور گروهی و با نظم بچرخید .

 

                 

                                 (دو تن از زندانیان زندان قصر)

 اما زندان گردی در کشورهای دیگر پا فراتر گذاشته و بعضی از انها نه تنها موزه زندان هستند بلکه به هتل زندان هم تبدیل شده و شما میتوانید در ان اقامت داشته باشید.در  انها حتی میزبانان هتل زندان با شما رفتار غیر فیزیکی یک زندانبان واقعی را به اجرا میگذارند و از شما با غذای زندان پذیرایی خواهد شد..هفته نامه تعطیلات نو چندی پیش مقاله جالبی را با این موضوع به چاپ رسانید.که در پستی دیگر به ان در اینده خواهم پرداخت.

به عنوان پیش درامد چند نمونه ابزار شکنجه قرون وسطی که در روسیه تا اواخر قرن 19 مورد استفاده بوده به نمایش میگذارم.                                        

                                           عکسها توسط Jabulela

  

/ 2 نظر / 129 بازدید
تارا

.......`....%%%. ......`,%%%%%%` ........(¯`°v°´¯) .....`,%%;,%,%%% .........(_.^._) ..,%%; %%% %%% ...`%/% %//%%%_% ..%(%%, %% %/; %% ..%_ %%.%/%__/%% ..,%% / %%;%% .............`| / ...............|(.___;@@;.,..;@@; ...............|.| __@@@.;@@@; ...............|.|____ |/_____ |/___ سفر و طبیعت انسان را سرشار از عشق میکند. به من هم سر بزن و اگر تمایلی به تبادل لینک داشتی مرا با عنوان وبم لینک کن و اطلاع بده با چه نامی لینکت کنم.